Elegancki strój kelnera jest istotnym czynnikiem wpływającym na ogólne postrzeganie lokalu gastronomicznego. Praca kelnera wiąże się ściśle z kontaktem z klientami, którzy często zwracają uwagę na to, czy obsługa prezentuje się schludnie, praktycznie i zgodnie z okolicznościami. Oprócz wiedzy z zakresu gastronomii i umiejętności zawodowych, kelner musi również budzić zaufanie wśród gości, a jego ubiór powinien sprawiać pozytywne wrażenie i korzystnie wpływać na atmosferę w lokalu
W większości restauracji i innych zakładów gastronomicznych ubiór kelnera czy kelnerki jest ściśle wyselekcjonowany i dobrany tak, aby jak najbardziej oddziaływać na gości. Tradycyjny strój kelnerski powinien więc być stonowany i klasyczny, ponieważ obsługa ma przyciągać uwagę swoją elegancją i urokiem osobistym.
Strój kelnera w ekskluzywnych restauracjach powinien składać się z białej koszuli z długim rękawem i czarnej muszki oraz materiałowych spodni, skarpet i półbutów również w odcieniach czerni. Strój kelnerki do restauracji powinien natomiast być połączeniem białej bluzki oraz czarnej spódnicy, butów i cielistych rajstop. Ten typowy uniform jest powszechny w wielu restauracjach i lokalach gastronomicznych. Dla ułatwienia identyfikacji, kelnerzy powinni posiadać również identyfikatory, szczególnie podczas obsługi większych wydarzeń.
Ubrania powinny być starannie dopasowane do sylwetki, wygodne i umożliwiające swobodę ruchów. Ważne jest, aby podkreślić, że ujednolicenie strojów kelnerskich jest korzystne, ponieważ różnorodność w tym względzie może być nieatrakcyjna dla klientów.
Na ubiór kelnera lub kelnerki wpływa wiele czynników, wśród których wyróżnić można:
Wybór odpowiedniego stroju dla kelnera jest ściśle związany z typem lokalu gastronomicznego (restauracja, kawiarnia, zajazd itd.) w którym pracuje. Na przykład w przypadku obsługi gości w zajeździe lub gospodzie kelner w marynarce może być źle odebrany. W takich miejscach lepszy będzie ubiór mniej formalny, zachowujący jednak pewien poziom estetyki i pozwalający odróżnić obsługę od gości.
W restauracji pięciogwiazdkowej nie spotkamy natomiast kelnera ubranego w zwykły T-shirt czy w jaskrawe kolory. Prestiż i oczekiwania gości związane z elegancją i wysokim standardem obsługi w takim miejscu nakazują zachowanie odpowiednich standardów ubioru wśród kelnerów.
W restauracjach często można się spotkać ze strojem kelnerów i kelnerek dopasowanym do wystroju wnętrza danego miejsca. Na przykład kelnerzy mogą nosić kamizelki, a kelnerki odpowiednie sukienki lub spódnice, które pasują kolorystycznie do otoczenia. Skutecznym rozwiązaniem dla ujednolicenia strojów kelnerskich może być jednak stosowanie zapasek kelnerskich, które nadają jednolity wygląd obsłudze gastronomicznej.
Zapaska kelnerska powinna być wykonana z wysokiej jakości tkaniny, pamiętajmy że jest to odzież ochronna a nie element wystroju i osoba pracująca na sali powinna czuć się w niej swobodnie. Zachowanie obu tych elementów gwarantuje nam zastosowanie tkanin poliestrowo-bawełnianych. Charakteryzują się odpornością na zagniecenia i nie ulegają odbarwieniom. Sznur (pasek) do jej wiązania powinien być solidny i starannie zabezpieczony, aby uniknąć ryzyka zerwania. Standardowa zapaska wyposażona jest w specjalne kieszenie, na których można umieścić logo restauracji. Jej rozmiar powinien być dostosowany do sylwetki pracownika, zapewniając mu schludny i elegancki wygląd.
Nie można bagatelizować znaczenia doboru stroju w zależności od pory dnia podczas obsługi gości. Rano wystarczy, że mężczyzna nosi materiałowe spodnie, koszulę z długim rękawem, kamizelkę i muszkę. Wieczorem kelner powinien jednak dodać do ubioru marynarkę, a na bardziej uroczyste okazje wybrać smoking.
Ostatnim aspektem branym często pod uwagę w wyborze stroju kelnerskiego jest rodzaj i charakter wydarzenia. Wspomniany wyżej klasyczny strój kelnerski świetnie sprawdzi się do codziennej obsługi gości restauracji. Smoking lub elegancka sukienka będą natomiast lepiej widziane na bankiecie.
Natomiast podczas obsługi cateringowej szczególnie użyteczne mogą okazać się fartuchy z praktyczną kieszenią, które nie tylko sprawdzają się w kuchni czy podczas porządków, ale również przy obsłudze stołów z potrawami. Są one skuteczną ochroną w trakcie podawania dań m.in. przy fontannach z czekoladą. Fartuch, podobnie jak inne elementy ubioru, powinien być dobrze dopasowany do figury – chociaż uniwersalne fartuchy, dedykowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom, są najczęściej spotykane.
Oprócz ogólnych wytycznych warto też zwrócić uwagę na istotne szczegóły, które w wielu sytuacjach mogą wpłynąć na postrzeganie kelnerów. Ważne jest, aby obuwie dla kelnerki było zabudowane z przodu i z tyłu. Dłonie kelnera i kelnerki powinny być zadbane, paznokcie mogą też być pomalowane na neutralny i stonowany kolor. Ponadto, subtelny makijaż oraz biżuteria odpowiednio dobrana do stroju zawsze są mile widziane.
Styl odzieży noszonej przez kelnerów zależy głównie od charakteru i typu lokalu. Ostateczną decyzję w sprawie wyglądu pracowników obsługujących gości podejmuje kierownictwo. Ważne jest, aby podkreślić, że nie należy przesadzać z oszczędzaniem na ubraniach, ponieważ niedbały i tanio ubrany personel może negatywnie wpłynąć na wizerunek restauracji czy hotelu. Minimalnym wymogiem jest schludne, eleganckie ubranie. Warto także rozważyć zakup standardowych zapasek kelnerskich, które pozwolą na ujednolicenie wyglądu całej obsługi