Polskie przysłowie mówi: jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Oczywiście, hasło ma bardziej wymiar metaforyczny, ale nie da się ukryć, że wybór kołdry ma ogromne znaczenie dla jakości nocnego wypoczynku.
Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w polskich warunkach, gdzie mamy cztery pory roku, a co za tym idzie – różną temperaturę. Kiedyś, kupując kołdrę ciepłą i grubą, wiedzieliśmy, że zapewniamy sobie doskonały komfort snu podczas wielu mroźnych miesięcy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Z kolei wiosną i latem normą była wymiana na lżejsze kołdry.
Jak się okazuje, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wiele firm zaczęło produkować kołdry, które mogą być używane cały czas. I nasza oferta nie stanowi wyjątku – wprost przeciwnie: znajdziesz tutaj kołdry całoroczne, które zapewniają komfort termiczny w każdych warunkach.
Wybierając kołdrę, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Ich ważność może się różnić w zależności od tego, czy będzie to kołdra przeznaczona do domowego użytku, czy np. będzie stanowić wyposażenie hotelu. Dlaczego?
Ponieważ potrzeby indywidualne różnią się od wymagań stawianych przez branżę hotelarską, która musi spełniać oczekiwania szerokiego grona gości. Co więcej, w hotelach utrzymywana jest stała temperatura w pokojach, co pozwala na bardziej uniwersalne podejście do wyposażenia.
Dlatego odpowiedź na pytanie: jaka pościel do hotelu będzie najlepsza, to temat na zupełnie inne rozważania. A w tym artykule podpowiadamy, co najlepiej sprawdzi się w domowych warunkach.
Na co więc powinien zwrócić uwagę odbiorca indywidualny? O tym, jaką kołdrę wybierzemy, decydują w głównej mierze warunki, jakie panują w naszej sypialni – wilgotność i temperatura powietrza. Jak ciepła jest kołdra, zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego jest wykonana.
Dla użytku domowego, ważne jest, aby kołdra była dopasowana do indywidualnych preferencji cieplnych. Niektóre osoby preferują cieńsze i lżejsze kołdry na wiosenno-letnie miesiące, podczas gdy inne mogą potrzebować grubszych i cieplejszych wariantów, szczególnie zimą.
Warto też zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia – naturalne wypełnienia, jak puch, mogą oferować lepszą cyrkulację powietrza i regulację temperatury, ale są często droższe i mogą nie być odpowiednie dla alergików. Alternatywą są kołdry syntetyczne, które są hipoalergiczne, łatwiejsze w pielęgnacji i często tańsze, czego doskonałym przykładem są nasze kołdry Wenus.
Do lżejszych i przewiewniejszych należą:
Z kolei za cieplejsze uważa się:
Warto również wspomnieć o kołdrach typu solo i podwójnych nazywanych duo, które można stosować pojedynczo, jako kołdrę letnią, lub łącząc je ze sobą – jako kołdrę zimową. Producenci pościeli wprowadzają również chwytliwe nazwy kołder, na przykład: „Cztery pory roku”.
Kołdry ukrywające się pod nazwą DUO, są połączeniem dwóch kołder o tej samej grubości. Przestrzeń między warstwami osobno pikowanych kołder, spełnia rolę komory powietrznej. Szczelina powstająca między nimi jest dodatkową warstwą termoizolacyjną, która zapobiega nadmiernej utracie ciepła.
Natomiast kołdry tytułowane jako „Cztery pory roku” składają się najczęściej z dwóch spinanych ze sobą warstw za pomocą rzepów lub nap. Użytkownik ma w ten sposób do dyspozycji zarówno kołdrę zimową, jak i letnią.
Wybór odpowiedniej kołdry do spania jest bardzo istotny, ponieważ gdy zwalnia nasz metabolizm, a ciało i umysł powoli się regenerują, potrzebujemy snu w wygodnym łóżku z kołdrą, która zapewni nam odpowiednią termoregulację ciała. Możemy zdecydować się na dwie kołdry – letnią i zimową, próbować kołder wielosezonowych lub łączonych typu DUO – warto sprawdzić, pod czym czujemy się najbardziej komfortowo.
W końcu zdrowy i jakościowy sen ma wpływ na to, jak będziemy się czuć przez cały dzień, dlatego odpowiedź na pytanie „jaką kołdrę wybrać?” to nie tylko kwestia nocnej wygody, ale również naszego doskonałego zdrowia i samopoczucia. Dobra kołdra jest więc inwestycją w dobrą przyszłość.