Łóżko jest jednym z pierwszych elementów, na które zwraca uwagę Klient po wejściu do swojego pokoju hotelowego. Leżące na nim ręczniki są dziś standardowym wyposażeniem każdego pokoju. Warto sprawić, aby poprzez swój niepowtarzalny kształt lub niezwykłe ułożenie, stały się ciekawą ozdobą, którą z pewnością doceni każdy gość hotelowy.
Dekoracyjne składanie ręczników ma swoje korzenie w japońskiej technice orgiami. Sztuka ta została spopularyzowana już jakiś czas temu i wciąż wykorzystuje się ją m.in. podczas ozdabiania pokoi hotelowych. I chociaż fantazyjne składania ręczników na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane i wymagające dużych zdolności manualnych, to w rzeczywistości może okazać się dobrą zabawą. Właściciele hoteli, pensjonatów czy spa z pewnością docenią lekcje niestandardowego składania, gdyż forma, jaką przyjmie ręcznik, świadczy o pomysłowości składającego. Zasada jest prosta – im bardziej oryginalnie, tym lepiej.
Ręczniki można składać na wiele różnych sposobów, a do najbardziej klasycznych kształtów z pewnością można zaliczyć łabędzia. Jego złożenie nie jest trudne, ale wielość sposobów jego przedstawienia sprawia, że zawsze wygląda inaczej. Zamiast jednego łabędzie można połączyć ze sobą aż dwa, ozdobić je kwiatami lub tylko samymi ich płatkami, czy np. liśćmi, które będą imitować pawie piórka. Dodatkowo jako element dekoracji można wykorzystać również drugi, mniejszy ręcznik złożony w harmonijkę i ułożyć go przed łabędziem czy na jego grzbiecie. Poniżej przedstawiamy instrukcję składania łabędzia z ręcznika:
Pamiętaj, że składanie łabędzia z ręcznika wymaga trochę cierpliwości i praktyki. Jeśli nie uda ci się za pierwszym razem, po prostu spróbuj ponownie, aż uda Ci się uzyskać idealny efekt.
Trening czyni mistrza, dlatego osoby, które potrafią już zrobić hotelowego łabędzia, mogą spróbować swoich sił składając z ręczników inne zwierzęta. Możliwości jest naprawdę wiele. Tutaj poziom trudności jest wyższy, bo zwierzęta powstają zazwyczaj z co najmniej dwóch ręczników, ale efekty końcowe mogą nas naprawdę zaskoczyć. W tworzeniu śmiesznych form możemy wzorować się na zagranicznych hotelarzach, którzy sztukę składania ręczników opanowali do perfekcji. Zachęcamy do obejrzenia poniższych filmików, w których pokazano sposoby na ułożenie ręcznikowego psa, żółwia, słonia czy pawia.
Prawdziwy artysta: sześć różnych zwierząt - pies, kaczka, słoń, żółw, mysz, małpa.
Ciekawe dekoracje z ręczników mogą pojawić się nie tylko w pokoju, ale również w hotelowej łazience. Wśród popularnych i efektownych sposobów składania króluje elegancka kieszonka. Tak złożony ręcznik można zawiesić na hotelowej drabince lub na wieszaku. Ponadto powstałą kieszeń można dodatkowo wykorzystać, np. wkładając do niej ręcznik złożony w harmonijkę, kwiaty czy kosmetyki, takie jak szampon, płyn do kąpieli czy mydło.
Innym szybkim i praktycznym sposobem na zaprezentowanie ręczników jest ich zrolowanie. Tak złożone zajmują mniej miejsca, a przy okazji prezentują się ładnie i schludnie, zwłaszcza kiedy ułożymy je np. w wiklinowym koszyku czy na ciekawym regale, który przy okazji może stać się praktycznym elementem wystroju łazienki.
Ułożenie ręczników w sposób dekoracyjny nie zajmuje dużo czasu, a klienci z pewnością docenią uroczo złożonego łabędzia czy słonia, który powita ich w pokoju hotelowym. Aby ostateczny efekt naszego składania był zadowalający, ręczniki hotelowe muszą być wykonane z trwałego, dobrej jakości materiału, a przede wszystkim powinny być starannie wyprane.
W hotelach najczęściej używa się białych ręczników, które wbrew pozorom są bardzo praktyczne, ponieważ nie płowieją i pasują do każdego wnętrza. Każda osoba korzystająca z ręczników, niezależnie czy w domu, czy w hotelu, nie przepada za szorstkimi i nieprzyjemnymi dla skóry materiałami, które nie chłoną wody. Zanim rozpoczniemy więc przygodę ze składaniem ręczników w finezyjne kształty, warto zaopatrzyć się w produkty dobrej jakości, by efektu dekoracji nie przyćmiło późniejsze nieprzyjemne wykorzystanie.